Preskočiť na hlavný obsah

Upratovanie kúpeľne často zaberie rovnaký čas ako upratovanie obývačky. A to aj napriek faktu, že kúpeľňa býva tým najmenším priestorom v byte. Jedným z vybavení, na ktoré si treba posvietiť, je aj sprchová hadica. Ako ju udržať krásnu a funkčnú?
 

Rôzne materiály, rôzna starostlivosť

Sprchová hadica je nevyhnutnou súčasťou ručnej sprchy. Jej hlavnou úlohou je bezpečne priviesť vodu do sprchovej hlavice, odkiaľ pomocou sústavy dýz poskytuje očistu vášmu telu. Sprchová hadica sa inštaluje buď na sprchovú alebo vaňovú batériu alebo na sprchové kolienko (v prípade podomietkovej inštalácie batérií). Sprchová hadica sa vyrába v rôznych dĺžkach, ale aj s rôznou povrchovou úpravou. A práve tá rozhoduje o najefektívnejšom spôsobe očisty. Pozor na plasty, ktoré nešetrným čistením (hrubá sila alebo abrazívny čistiaci prostriedok) môžete poškodiť/rozleptať. U kovových hadíc si tiež dajte pozor, aby ste pri ich umývaní nepoškodili iné vybavenie kúpeľne (vaňu, sprchový kút…).

f75ca05d56448874f413f1bc.jpg
stribrna.png
aa9382f4215eb72791a71bd8.jpg
zlata.png
cerna.png

Ako odstrániť vodný kameň zo sprchy

shutterstock_1905880435.jpg

Vodný kameň zo sprchy je potrebné pravidelne odstraňovať a to už pri jeho prvých náznakoch (biele mapy či zažltnuté usadeniny). Pre bežnú údržbu obvykle stačí ošetriť hadicu vlhkou handričkou, ktorú namočíte v zmesi vody a octu. Ľahko a šetrne tak odstránite aj možné usadené nánosy mydla a nečistôt, ktoré bývajú vítanou potravou nežiaducim mikroorganizmom. Pre silnejšiu očistu si pripravte kúpeľ. Do vedra či rajnice vlejte horúcu vodu a pridajte 100 ml octu a lyžicu soli. Odmontujte sprchovú hadicu (obvykle stačí hadicu odskrutkovať) a vložte ju do kúpeľa. Nechajte ju tu do vychladnutia vody a potom ju umyte. Na pomoc si môžete vziať jemnú kefu a povrchy dôsledne očistiť. Vnútro sprchovej hadice preplachujte.  Procedúru je možné opakovať. Nezabudnite ani na závity.

Ako vyčistiť sprchovú hlavicu?

Zabúdať by ste samozrejme nemali ani na sprchovú hlavicu. Moderné výrobky majú špeciálne ošetrené povrchy aj samočistiace výstupky, ktoré po sprchovaní stačí pretrieť prstami. Napriek tomu aj tu odporúčame z času na čas dôkladnejšiu očistu. Ako vyčistiť sprchovú hlavicu kyselinou citrónovou? A pomôže aj tu ocot alebo soľ? Kyselina citrónová je skvelou dezinfekciou a tiež bojovníkom s vodným kameňom. Je skvelá na denné ošetrenie. Pripravte si ju do rozprašovača a použite ju ako na sprchovú hlavicu, tak napríklad na sklenenú zástenu. Potom čo na ňu zmes nastriekate, utrite povrchy handričkou dosucha.

Aj sprchová hlavica si zaslúži kúpeľ, na ktorý sa skvele hodí vyššie spomínaný ocot. Najlepším spôsobom je sprchovú hlavicu oddeliť od hadice. Ako rozobrať sprchu? Bežné výrobky stačí odskrutkovať, staršie verzie môžu byť však pripevnené „napevno“ alebo uzáver už hnevá. V takom prípade si pripravte zmes z octu do plastového vrecka (prípadne vedierka) a vložte sprchu do neho, pričom na mieste ju držte pomocou gumičiek.

Ako opraviť hadicu od sprchy?

shutterstock_2447550897.jpg

Časom sa môže stať, že sprchová hadica začne menej tesniť a voda počas sprchovania začne prenikať aj mimo povolený priestor. Tieto úniky vody sa na prvý pohľad môžu zdať maličkosťou, ale z ročného hľadiska môže ísť o stovky eur. Na vine najčastejšie býva poškodené tesnenie, ktoré je umiestnené v bode spojenia hadice a hlavice. Tesniaci krúžok býva stlačený/zlomený a netesní, kvôli čomu voda preteká. Nové tesnenie môžete ľahko kúpiť. Je to otázka minima času a predovšetkým lacná záležitosť. A ako sa toto vybavenie volá? Prezradíme, že „tesnenie k prevlečnej matici a k sprchovej hadici“. V ideálnom prípade vezmite staré tesnenie so sebou.

Pokiaľ dôjde k poškodeniu samotnej hadice, existujú pre plastové povrchy rôzne „lepidlá“, ktoré môžu drobné ranky zaceliť. Bohužiaľ rozpletenú kovovú hadicu je potrebné nahradiť novou. Sústreďte sa na také sprchové hadice, ktoré majú zabudovaný systém pre „nezamotanie sa“. Výrazne tak predĺžite životnosť hadice, spríjemníte si sprchovací zážitok a ušetríte nervy.

hore