Preskočiť na hlavný obsah

Ako správne odvetrávať kúpeľňu

Zatočte s vlhkosťou v kúpeľni a zbavte sa plesní raz a navždy! V dnešnom článku vám poradíme ako vyriešiť správne odvetrávanie v kúpeľni s oknom aj bez neho.
 

Vysokú vlhkosť v miestnosti poznáte jednoducho – na stenách sa tvoria nevzhľadné tmavé škvrny. Je to znak tvorby plesní, ktoré zďaleka nie sú len estetickým nedostatkom. Plesne indikujú nezdravé klíma. Ak v tomto prostredí trávime čas každý deň, potom sa čoskoro dostavia bolesti hlavy, únava a poruchy dýchania. Okrem fyzických problémov môže obyvateľ zaplesnenej domácnosti pociťovať aj poruchy psychického rázu. Je teda dôležité s vlhkosťou v domácnosti bojovať.
 

V kúpeľni často používame vodu, napriek tomu sa vyhneme vlhkosti

Najviac ohrozenou miestnosťou každej domácnosti je logicky kúpeľňa. Sprchovanie v teplej vode, horúce relaxačné kúpele a pravidelné umývanie rúk dáva kúpeľni zabrať a okná a dvere nestačia odvádzať vlhký vzduch. V horších prípadoch je možné, že okno v kúpeľni ani nemáte. Zvlášť u starších panelákových kúpeľní architekti bytov neprikladali úlohe okna v kúpeľni moc veľkú váhu.

ventilátor sapho

 

Spôsoby odvetrávania kúpeľne

shutterstock_1298265880.jpg

Svoju kúpeľňu môžete odvetrávať hneď niekoľkými spôsobmi. Samozrejme najjednoduchším a najlacnejším spôsobom je prirodzené odvetrávanie pomocou okien alebo odvetrávacích klapiek. Prúd vzduchu prúdi cez voľne prístupné cesty okien, dverí a ventilačných klapiek a odvádza tak vlhkosť z miestnosti von. Tento spôsob odvetrávania kúpeľne je síce ľahký, ale sám o sebe väčšinou nestačí, preto by mal byť doplnený o ďalšie možnosti.

Ak nechcete spoliehať len na prirodzené odvetrávanie kúpeľne, môžete nainštalovať elektrické ventilátory, ktoré odvádzajú vlhký vzduch pomocou potrubia von. Ďalším obľúbeným variantom je vetranie pomocou rekuperácie vzduchu. Tento spôsob sa využíva predovšetkým u moderných pasívnych domoch. Systém zabudovanej rekuperácie vzduchu umožňuje odvetranie vzduchu a súčasne využíva jeho teplo k ohrievaniu budovy. 


Aká je ideálna vlhkosť v kúpeľni?

Ideálne sa má vlhkosť pohybovať medzi 40-50 %, stačí už len 60 %, aby sa začali objavovať plesne, zdroj nebezpečných mykotoxínov, ktoré majú vplyv na kožné choroby, alergie a chronické choroby dýchacích ciest.

Je teda nutné vedieť, ako odvetrávať kúpeľňu a nastaviť zdravé prostredie pre vašu rodinu. Nároční užívatelia v dnešnej dobe siahajú po variante rekuperácie vzduchu, ktorá umožňuje odvetrať vzduch a využiť jeho teplo k ohrievaniu budovy. Tento sofistikovaný systém je ale dostupný pre málokoho, klasikou teda zostáva elektrický ventilátor.

Kúpeľňový ventilátor prispieva ku komfortu  pri užívaní kúpeľne. Okrem likvidácie vlhkosti pomáha udržovať tiež príjemnú teplotu. V lete ochladí, v zime miestnosť ohrieva vďaka spätnému chodu, kedy sa teplý vzduch vracia od stropu dole.

 

Druhy ventilátorov do kúpeľne

Ak ste majiteľom alebo majiteľkou domácnosti a premýšľate ako odvetrávať kúpeľňu, mali by ste sa zoznámiť s druhmi ventilátorov.

 

Zehnder_ZCV2dn2.jpg

Radiálny ventilátor – je vhodný pre väčšie a náročnejšie priestory, napríklad v komerčnom sektore alebo v kanceláriách. Nasávanie a transport vzduchu sa tu deje pomocou turbín. S radiálnymi ventilátormi sa väčšinou spája  dlhšia trasa ventilačného potrubia. Je možné odsávať vlhkosť z viacerých miestností naraz. Inštalácia takého systému je ale zložitejšia.

Axiálny ventilátor – je ideálny pre domácnosti, kde existuje kratšie ventilačné potrubie. Je pre neho charakteristický vysoký prietok vzduchu pri nižšom tlaku. Odvod vzduchu je umožnený činnosťou vrtule, ktorá je upevnená na ose motoru. Lopatky pri rotácii nasávajú a vypúšťajú vzduch.

Potrubný ventilátor – sú vhodné na pripojenie do vzduchotechnického potrubia v bytových aj nebytových priestoroch. Je možné si vybrať ventilátor s klznými ložiskami, ktorý je vhodný pre ojedinelé využitie alebo ventilátor s guľôčkovými ložiskami pre pravidelné využitie.

Hluk, umiestnenie a výkon ventilátoru

Ak chcete vedieť, ktoré riešenie odvetrania kúpeľne je ideálne pre váš byt, mali by ste pri výbere ventilátorov sledovať niekoľko faktorov. Tým prvým je hlučnosť. Aj tak zdanlivo drobný predmet ako je ventilátor, dokáže pri svojej činnosti urobiť veľký rámus. V dnešnej dobe sa berie ako štandardné, že ventilátory majú hlučnosť pod 40 dB. Voči ušiam najohľaduplnejšie ventilátory ale pri maximálnom výkone neprekračujú 20 dB. Ventilátor pracuje na plné obrátky a vy počujete hluk zrovnateľný so ševelením vánku v korune stromu.

Ďalším faktorom je umiestnenie. Jednou možnosťou ako urobiť odvetranie kúpeľne, je zvoliť stropný ventilátor. Ten nenarúša vzhľad kúpeľne a efektívne odsáva vlhký vzduch. Potrebná je ale dlhšia ventilačná trasa, pretože asi budete odvetrávať miestnosť cez strechu. U ventilátoru na stene stačí trasa krátka.

ventilátor zehnder

Parametrom, ktorý výrobcovia ventilátorov radi stavajú do popredia, je výkon. V skutočnosti nie je potrebný tak silný výkon ventilátoru, zvlášť ak máte malú miestnosť. Aký výkon je potrebný, na to existuje pomerne jednoduchý výpočet. Stačí vynásobiť objem miestnosti (v m³) koeficientom výmeny vzduchu, ktorý je pre každú miestnosť iný:

  • kúpeľňa – cez 5;
  • WC – asi 9;
  • práčovňa – 5;
  • kuchyňa – 8.

Ak premýšľate, ako odvetrávať kúpeľňu o rozmeroch 2 x 3 x 2,5 m, potom je požadovaný výkon ventilátoru približne 75 m3/h.

Súvisiace produkty

hore