Jesenný čas má niekoľko podôb a každá z nich prináša osobitú atmosféru. Niekto má radšej hmlisté rána, ktoré sa pohrávajú s našou predstavivosťou, ďalší oceňuje farby, ktoré jeseň vie vytvoriť. Napriek všetkej romantike a fotogenickosti je práve téma lístia pre záhradkárov malou nočnou morou. Je potrebné s tým niečo urobiť, inak hrozí znehodnotenie záhrady. Jednou z ciest sú hrable, tou pohodlnejšou potom vysávač lístia.
Aj trávnik potrebuje dýchať
Na prvý pohľad sa to môže zdať ako zbytočné. Veď aj v prírode lístie jednoducho opadá a „niečo“ sa s ním do jari stane. Áno, je to jeden z variantov, ale uvedomme si, že naše záhrady obvykle nemajú parametre bežnej divokej prírody, a okrem stromov tam chceme mať aj krásny trávnik, kvety alebo niečo jedlé. Lístie je dôležitou súčasťou prírodných cyklov a časť by ho mala na záhrade zostať, ale neznamená to, že by malo zostať všade. Prečo? Pretože je útočiskom plesní, škodcov, a hlavne zabraňuje dýchaniu pôdy. Klasickým spôsobom, ako opadané lístie odstrániť, sú samozrejme hrable. Vedzte, že aj malá záhrada sa v tomto prípade stáva obrovskou a váš chrbát, ruky aj nohy vám to potvrdia. Múdrejším variantom je vysávač na lístie. Ako vybrať vysávač lístia práve pre vaše potreby?
Fukár alebo vysávač?
Prvým krokom pri výbere vysávača lístia je uvedomenie, čo vlastne potrebujete. S „odpadmi“ možno bojovať hneď tromi rôznymi cestami (pokiaľ vynecháme klasické hrable). Skúsme si rozdiely predstaviť.
Vysávač na lístie. Keď sa povie vysávač lístia, potom si pravdepodobne predstavíte presne tento produkt. Lístie, ale aj drobné vetvičky alebo plody jednoducho vysajete. Je vhodné zaobstarať vysávač s funkciou odsávania, ktorý proces robí významne jednoduchší. Pri tomto variante je potrebné počítať s menším výkonom aj obmedzeným obsahom zberného koša, ktorý treba pravidelne vyprázdňovať.
Fukár na lístie. Tento produkt často zahliadnete pri správe parkov. Lístie aj drobnejšie nečistoty jednoducho fúkaním zhromaždíte na jednom mieste, odkiaľ ich ľahko pozbierate.
Kombinované zariadenia. Skvelým a múdrym variantom je potom kombinácia oboch. Buď majú už zabudovanú tzv. duálnu dýzu, pri ktorej spúšťate buď fúkanie alebo vysávanie, prípadne na telo zariadenia nasúvate požadovaný produkt.
Ako vybrať vysávač lístia
Otázkou však zostáva, aký produkt zvoliť, ktorý vysávač je najlepší práve pre vás. Základnými parametrami sú výkon, teda akou silou a s akou efektivitou bude zariadenie fungovať; a príkon, teda množstvo spotrebovanej energie na činnosť. Nesmierne dôležitou veličinou však je typ pohonu – elektrický, akumulátorový alebo benzínový? Všetky varianty majú svoje pozitíva aj svoje úskalia.
Elektrické vysávače sú ľahšie, tichšie a lacnejšie. Nižší je ale aj ich výkon a býva tu potreba stáleho prístupu k elektrickej sieti. Navyše sú nevhodné pre členité terény.
Akumulátorový vysávač máva nižšiu hmotnosť, je tichý a prevádzka je ekologická. Navyše odpadá nutnosť neustáleho pripojenia k elektrickej sieti. Nevýhodou sú vyššie počiatočné náklady, časté dobíjanie a obmedzená životnosť akumulátora. Nie vždy je výkon dostatočný.
Benzínový vysávač zaisťuje vysoký výkon, dlhú prevádzku a spoľahlivosť. Nevýhodami je zvýšená hlučnosť pri práci, vyššia hmotnosť a tiež ekologická záťaž (uvoľňovanie splodín).
Aké ďalšie parametre zohľadniť?
Je jasné, že tým otázka, ako vybrať vysávač lístia, nie je úplne zodpovedaná. O tom, ktorý vysávač je najlepší, rozhodujú aj ďalšie parametre.
Sacia sila – jedná sa o množstvo lístia, ktoré dokáže spracovať, obvykle sa udáva v litroch za sekundu. Za minimum pre strednú záhradu sa považuje 220 l/s.
Priemer trubice – všeobecne sa dá povedať, že čím vyšší výkon zariadenia, tým širšia by mala byť trubica. Priemer trubice pod 15 cm je vhodný iba pre nárazové prípady používania.
Dĺžka a tvar trubice – základné modely pracujú s dĺžkou 50 cm. Popri dĺžke je však potrebné zohľadniť aj tvar. Zaoblené tvary napríklad umožnia ľahšiu priechodnosť lístia.
Rýchlosť vzduchu – rýchlosť výkonu stačí v km/h, prípadne m/s. Úplným minimom je 56 m/s (teda 200 km/h). Len na porovnanie, profesionálne prístroje pracujú s hodnotami aj dvakrát väčšími.
Materiál – práve materiál rozhoduje o cene produktu. Najlacnejšie prístroje sú vyrobené z mäkkých plastov. Výhodou je síce nízka hmotnosť, sú ale náchylnejšie na poškodenie. Je vhodnejšie voliť kombináciu plastov a kovových častí.
Hmotnosť – je potrebné si uvedomiť, že váhu prístroja ponesiete na sebe - čím ľahší, tým je to príjemnejšie. Je však potrebné nájsť kompromis. Váha vysávačov na lístie sa obvykle pohybuje medzi 2 a 8 kg (benzínové až 10 kg).
Zberný vak – existuje mnoho možností, ako sa s vysávaním lístia popasovať. Niekto spolieha na veľký vak, iný radšej pracuje s menšou váhou a častejším vysypávaním. Minimom je vak okolo 20 litrov (v ponuke sú aj vaky menšie, okolo 15 litrov, ale tie nie sú vhodné pre väčšie záhrady). Maximum na domáce použitie býva 50 litrov.
Podľa čoho ešte vyberať?
Popri klasických parametroch môže vaše rozhodovanie ovplyvniť aj množstvo špeciálnych funkcií, ktoré sa ponúkajú. Cieľom je zvýšiť užívateľský komfort, ale aj efektivitu práce. Jednou z takýchto funkcií môže byť regulácia výkonu. To sa vám hodí v prípade, že vysávač budete používať na rôznych povrchoch (tráva, kamienky, mulčovacia kôra…). Výkon upravíte tak, aby ste odsali skutočne len to, čo potrebujete. Túto funkciu obvykle nájdete automaticky u benzínových vysávačov. Veľmi výhodná je možnosť drvenia. Odpadu bude razom oveľa menej a lepšie sa s ním manipuluje. Je treba len zistiť, aký mulčovací pomer (pomer nezdrveného a zdrveného odpadu) prístroj ponúka. Zvládnuť by tiež mal ako suché, tak mokré lístie a samozrejme drobné vetvičky.
Urobte si život pohodlnejší
Vedľa samotného prístroja je vhodné poobzerať sa po možnom príslušenstve. Aj to vám totiž prácu významne uľahčí. Hodiť sa vám môže prídavná rukoväť (najmä u robustnejších vysávačov uľahčuje manipuláciu), kolieska, náhradný zberný vak, rôzne nadstavce (napríklad prídavné hrable), alebo popruh.