Preskočiť na hlavný obsah

Kuchynské batérie sú veľmi namáhaným domácim vybavením. Musia zvládnuť nielen nečistoty z potravín, ale aj sa efektívne pobiť s vodným kameňom. Ako im to uľahčiť, aby zostali bezproblémovo funkčné a stále krásne?

Drezové batérie mnohých tvárí

shutterstock_2421568689.jpg

Drezové batérie sa vyrábajú v mnohých povrchových úpravách aj s rôznym vybavením. Každá z nich je na údržbu trochu odlišná. Dôležité je ale si uvedomiť, že každá vyžaduje starostlivosť pravidelnú a relatívne jemnú. Zabudnite na drôtenku, chemicky agresívne prípravky či hrubú silu. Na denné ošetrenie stačí vlhká handrička či jemná strana hubky s trochou prípravku na umývanie riadu, ktorým batériu očistíte a následne utriete dosucha. Sústreďte sa na rizikové miesta, ako je miesto uchytenia batérie na dreze, prípadne pracovnej doske, a miesto ohybu páky.

Batérie s kovovou povrchovou úpravou

cleaning kitchen tap.jpg

Metalické drezové batérie, medzi ktoré patria napríklad tie s povrchovou úpravou chróm, nerezová, nikel či mosadz, môžete získať v lesklom aj matnom vyhotovení. Výhodou tohto povrchu je jeho odolnosť voči mechanickému aj chemickému poškodeniu Voči vodnému kameňu však imúnne nie sú, aj keď povrchy bývajú proti nemu ošetrené špeciálnou technológiou. Tá usadzovanie vodného kameňa sťažuje, ale celkom zamedziť mu bohužiaľ nemôže. Na bežné čistenie stačí hubka na riad, ktorou utriete bežné nečistoty a potom batériu utriete dosucha. Nešvárom kovových batérií, najmä tých s lesklým povrchom, je totiž tvorba nevzhľadných máp či odtlačky zaschnutých kvapiek.

Ako na čistenie granitových batérií?

Medzi nové materiály patria aj tie kompozitné, napríklad granit. Umožňuje pohrať sa v kuchyni s farebnosťou, vyladiť doslova posledný farebný detail. Spolu s granitovými drezmi sa objavili aj ladiace granitové drezové batérie. Obvykle majú tzv. granitový nástrek, ktorý sa skladá z farbiva a akrylátového spojiva. Z toho vyplýva, že sú výrazne náchylnejšie na mechanické poškodenie. Vyhnite sa teda ostrým predmetom, drôtenkám aj hrubšej strane hubky. Odporúčame čistiaci prípravok naniesť rozstrekovačom, nechať pôsobiť a potom jemnou handričkou zotrieť. Na zaschnuté nečistoty najskôr aplikujte „kúpeľ“, aby sa nečistota uvoľnila a vy ju ľahšie zlikvidovali. Toto je tiež odpoveď, ako sa udržuje čierna batéria, ktorá máva práve vyššie spomínaný nástrek, a je teda náchylnejšia na odrenie či odlúpnutie farby.

Pozor na vodný kameň okolo batérie

Ako sme spomenuli, medzi ohrozené priestory drezovej batérie patrí miesto uchytenia k drezu alebo ku kuchynskej linke a tiež miesto ohybu ovládacej páky (alternatívne miesto otočenia rukoväte termostatickej batérie alebo ovládacieho kohútika). Najjednoduchším spôsobom je naniesť čistiacu zmes, nechať ju pôsobiť aspoň 15 minút a potom využiť vyradenú jemnú kefku na zuby a nečistoty s vodným kameňom jemne odstrániť. Ak máte drezovú batériu s výsuvnou spŕškou či koncovkou, nezabudnite venovať starostlivosť aj jej. Okrem odstránenia vodného kameňa ošetrite aj mechanizmus, ktorý zaisťuje pohodlné vrátenie do pôvodnej polohy. Obvykle stačí trochu maziva na batérie.

Ako vyčistiť sitko v batérii?

shutterstock_2103420206.jpg

Nech už ste majiteľom akejkoľvek drezovej batérie, venujte pozornosť aj sitku, perlátoru. Práve tam totiž môže dochádzať k nepríjemnému usadzovaniu vodného kameňa a zníženiu efektivity batérie. Moderné výrobky mávajú perlátor ľahko odnímateľný (stačia na to mince). V opačnom prípade budete musieť využiť náradie a sitko sňať. Najlepšou cestou je vložiť ho na pár minút (pri silnom znečistení aj hodín) do kúpeľa z octu. Pre dočistenie je možné opäť použiť vyradenú zubnú kefku, ktorou sitko jemne vydrhnete do čistoty. Všetko následne opláchnite vodou . A namontujte späť. Alternatívou k octu môže byť kúpeľ z kyseliny citrónovej.

TIP SANITINO: Pripravili sme pre vás aj tipy, ako vyčistiť drez. Prečítajte si článok, ako na údržbu nerezového drezu, či ako sa starať o drez granitový.

hore