Preskočiť na hlavný obsah

Leto je v plnom prúde a s ním aj čas výletov, dovoleniek a samozrejme stretávania sa s rodinou a priateľmi. K času leta patrí tiež grilovanie. Niekto má šancu grilovať na záhrade, väčšina z nás však má k dispozícii balkón alebo terasu. Ako vybrať gril na záhradu? A za akých podmienok môžeme grilovať na balkóne?

 

Záhrada ako útočisko

Záhrada je v lete pre mnohých domovom. Hlavne v teplých dňoch je pobyt vonku výrazne príjemnejší než byt, aj keď napríklad klimatizovaný. A pretože trávime toľko času vonku, obvykle máme chuť tu aj variť, alebo skôr grilovať. Či už chystáte párty pre priateľov alebo len obed pre partnera či deti, gril je skvelou voľbou. Pri jeho výbere je dobré zohľadniť, ako často a pre koľko ľudí budete grilovať. K dispozícii sú grily na drevené uhlie, elektrické a plynové. Môžu byť pojazdné, prenosné, mať plochu na odkladanie... Každý má svoje špecifické vlastnosti a tiež limity. Napríklad drevenému uhliu chvíľu trvá, než sa rozohreje, ale potom je žeravé dlhú dobu. Elektrický gril nedosahuje tak vysokých teplôt, ako by sme pre určité pochúťky potrebovali. U plynového grilu musíte „strážiť“ zásobu plynu a hlavne ho bezpečne uskladniť. 

Grilovanie na balkóne

shutterstock_1775240705.jpg

Veľkou otázkou je: môže sa grilovať na balkóne? Odpoveď sa zdá jednoduchá: áno. Zákon túto príjemnú aktivitu nezakazuje. V prípade grilovania na balkóne je potrebné prihliadnuť ku kvalite susedských vzťahov, situácii v dome a v neposlednom rade zvoliť vhodný gril. Nie každý je totiž vhodný na terasu či balkón. Pred samotnou akciou je vhodné skontrolovať domový poriadok, kde môže dom túto činnosť limitovať. Len pre úplnosť pripomíname, že je potrebné dodržiavať pravidlá nočného pokoja. 

Dôležitá je komunikácia

Ak chystáte väčšiu akciu, určite sa vyplatí najbližších susedov informovať, prípadne im doniesť nejakú výslužku. V tomto smere je grilovanie na balkóne v paneláku ešte o stupeň intenzívnejšia téma. Ak má totiž dom len pár obyvateľov, ktorí sa vzájomne poznajú, je vyššia šanca, že sa so susedmi poznáte, a tak občasná grilovacia párty vaše vzťahy nenaruší. V panelákoch, kde je veľa bytov, je situácia zložitejšia. Nech sa budete snažiť akokoľvek, vždy sa nájde niekto, kto bude mať problém. Je teda dobré minimalizovať riziká aj tým, že zvolíte vhodné vybavenie a nebudete sa snažiť dokázať, že na grilovanie „máte právo“. 

Aký gril zvoliť pre grilovanie na balkóne?

Prvým pravidlom pre výber grilu na balkón je, že hľadáte gril, ktorý nepracuje s ozajstným „ohňom“. Zabudnite teda na klasické grily na drevené uhlie. Výnimku tvoria byty, ktoré majú predzáhradku, potom môžete využiť aj klasické záhradné grily na drevené uhlie. Pre balkón sú ideálnou voľbou grily elektrické, prípadne plynové. Výrobcovia dokonca ponúkajú verzie určené priamo pre balkóny, obvykle sú menšie a majú výkon prispôsobený potrebám bytového domu. Než gril obstaráte, zistite, koľko miesta na balkóne skutočne máte. Počítajte nielen so samotným grilom, ale tiež s plochou na odkladanie pre hotové výrobky. Vhodný je napríklad servírovací stolček. Samozrejmosťou by mal byť tiež stôl a stoličky, či iný záhradný nábytok. Pre menšie balkóny sa hodí drevený balkónový set od Fieldmanna

Už ste počuli o doskách na grilovanie? 

Jednou z ciest, ako zvládnuť grilovanie na balkóne v paneláku, je stávka na panvičky na grilovanie a dosky na grilovanie. Ich výhodou je, že je možné ich použiť ako do rúry, na sporák (vrátane indukcie), tak na gril. Použitie je potrebné skontrolovať vždy u každého výrobku. Vybrať si môžete rôzne druhy povrchov a materiálov, vrátane liatiny. Obvykle majú nepriľnavý povrch. Minimalizuje sa ako dym, tak nepríjemný zápach z kvapkajúcej šťavy na gril. Tiež býva potreba výrazne menej tuku, jedlo je teda zdravšie, nikde neostávajú „studené“ miesta. Vďaka vrúbkovanému povrchu navyše šťava nemizne v grile, ale zostáva k dispozícii pre neskoršie vychutnanie. 

Nezabudnite na grilovacie náčinie alebo filtračné kanvice

Rovnako ako v klasickej kuchyni máme konkrétne kuchárske náčinie, tak aj na grilovanie by sme si mali obstarať profesionálne potreby. Zaujímavá je napríklad súprava grilovacieho náčinia Fiskars. A pretože grilovanie nie je len o jedle, ale aj o pití, obstarajte si aj výrobník sódy alebo filtračné kanvice. Z takto ošetrenej vody vyrobíte chutné nápoje, obzvlášť ak použijete plody a bylinky zo záhradky, pridáte plátok citrónu alebo pomaranča. Skvelé nápoje môžete pripraviť napríklad aj z uhorky, jahôd alebo melónu. 

shutterstock_2324715963.jpg
shutterstock_2109490601.jpg

 

Súvisiace produkty

19,99 € s DPH
Skladom 1 ks
Zajtra odosielame
55,99 € s DPH
Skladom 1 ks
Zajtra odosielame
hore