Preskočiť na hlavný obsah

Podľa feng shui je kúpeľňa energetickým centrom domu. Práve tu sa koncentruje energia vody. A voda, ako je známe, pôsobí na všetky energie, vyskytujúce sa v dome a tiež zosobňuje materiálne hodnoty. Zariaďte si podľa princípov feng shui vašu kúpeľňu a harmonizujte svoju existenciu!
 

Feng Shui znamenalo v starej Číne umenie udržiavať v správnej rovnováhe vodu (shui) a vietor (feng). Táto rovnováha so sebou prinášala pozitívnu energiu a súlad. V posledných rokoch sa princípy tohto umenia používajú aj pri úpravách domov, bytov i záhrad. Najčastejšie je pozornosť venovaná kúpeľni, pretože tá je vďaka prítomnosti vody kľúčová.
 

V harmónii s farbami

shutterstock_2143057533.jpg

Vodný živel je symbolom dostatku, zmierlivosti a pokoja. Odráža sa to aj na farebnej palete – prevažujú svetlé farby ako je krémová, sivá alebo béžová. Kombinovať ich môžete s modrou alebo so svetlozelenou, ktorá symbolizuje život a nové začiatky. Vôbec najvhodnejšia je biela farba, ktorá nijako nepôsobí na cirkuláciu vodnej energie. Farby tmavé, výrazné až krikľavé štýl feng shui v kúpeľni nepovoľuje. V prípade, že po nich v interiéri túžite, použite ich len v nepatrnom množstve a v spodnej časti miestnosti.

Prineste si do kúpeľne kúsok prírody

Čo sa týka materiálov, voľte predovšetkým tie prírodné. Tie majú pozitívny vplyv na tok energie aj celkovú domácnosť. Drevo, kameň, bambus, vlna alebo ľan – to sú prvky, ktoré sú v maximálnom súlade so štýlom feng shui. Zaisťujú symbiózu s prírodou, zjemňujú priestor a podporujú relaxáciu. Navyše pôsobia veľmi upokojujúcim dojmom. Naopak sa vyvarujte predmetom z plastu.

TIP SANITINO: Vymeňte svoje plastové doplnky do kúpeľne za bambusové alebo drevené. Nielenže skvele vyzerajú, ale tiež podporia harmóniu feng shui kúpeľne.

Správne umiestnená kúpeľňa podľa feng shui

Veľmi dôležitá je aj poloha vašej kúpeľne. Najlepšie by bolo umiestnenie mimo interiéru, ale to sa úplne nezlučuje s dnešnými štandardmi. Je teda na mieste riadiť sa aspoň svetovými stranami. Kúpeľňa podľa feng shui by mala byť na severnej strane obydlia, pretože severná strana je tou, kde sa vodná energia kumuluje najlepšie. Ak sú však prekážkou už dané rozvody vody, môžete energiu tejto miestnosti aktivovať aspoň premiestnením dverí.

Kúpeľňa podľa feng shui by nemala byť oproti vchodu do domu či bytu, vedľa kuchyne ani vedľa spálne. Ak ste stále v plánovacej fáze, skúste sa týmto kombináciám vyvarovať. Napríklad kúpeľňa, zabudovaná hneď vedľa spálne síce predstavuje moderné a pohodlné riešenie, avšak z pohľadu feng shui príliš praktická nie je.

V niektorých interiéroch je vaňa dokonca priamou súčasťou odpočinkovej zóny a nie je oddelená žiadnou stenou či prepážkou. To môže byť na prvý pohľad romantické riešenie, ale z hľadiska kvalitného spánku túto inováciu vo svojej spálni radšej vynechajte. Ak vaša spálňa s kúpeľňou susedí, dbajte aspoň na to, aby ste vodný živel nemali hneď za hlavou svojej postele. Spiace osoby by potom boli citeľne rušené vodnou energiou i zvukmi z kúpeľne. Jednoducho dajte posteľ na opačnú stranu miestnosti, než je umiestnená kúpeľňa.

Ak môžete, neumiestňujte kúpeľňu ani toaletu do stredu domu. Prečo? Najväčšia kumulácia energie je totiž práve tu. Ak bude v centre všetkého diania tróniť kúpeľňa so všetkými svojimi vodovodnými odpadmi, životodarná energia bude z domu i života odchádzať s neúprosnou pravidelnosťou preč. Doslova ju pri každom použití toalety alebo sprchy spláchnete do kanála.

Samostatná toaleta?

Podľa princípov feng shui je ideálne vyčleniť toalete samostatnú miestnosť. Ak to však vo vašej domácnosti nie je možné, neklesajte na mysli! Využite najrôznejšie dekoratívne mobilné prepážky, paravány alebo aj kúpeľňové skrinky. V neposlednom rade sa držte pravidla, že by dvere do kúpeľne aj na záchod mali byť zatvorené. Tiež záchodová doska by mala byť sklopená.

 

Zrkadlá – magnety na energiu

V kúpeľni sú zrkadlá a iné lesklé predmety veľmi žiaduce, pretože napomáhajú k zdvihnutiu energie zospodu nahor. Energia tu má totiž tendenciu klesať – kvôli odtoku vody. Zrkadlá by mali byť čisté, nedelené a pokiaľ možno čo najväčšie. Nad naším odrazom by malo byť ešte aspoň 20 centimetrov priestoru. Najdôležitejšie je však to, aby zrkadlá neboli oproti sebe!

Kvapkajúci kohútik opravte!

Kvapká vám v kúpeľni kohútik? Pozor! Z pohľadu feng shui prinášajú kvapkajúce kohútiky energiu nerozhodnosti. Každá kvapka predstavuje jeden variant riešenia. Naopak, je dobré mať rozhodovanie pod kontrolou, pevne stáť a nenechať sa vyviesť z miery. Kvapkajúci kohútik navyše predstavuje nechcenú stratu vody, čo pocíti aj vaša peňaženka. A keďže ide o najvzácnejší z elementov, mali by sme si vážiť každú kvapku.
 

Poriadok a čistota premenia váš život

Priestor by mal byť podľa feng shui predovšetkým čistý a upravený. Veľké množstvo doplnkov totiž narúša jednotnosť miesta. Chaos v miestnosti vnáša chaos následne aj do života, preto nie je dobré nechávať v kúpeľni nadbytok vecí. Špinavú bielizeň uložte do určeného koša, drogériu a kozmetiku schovajte do praktických kúpeľňových skriniek. Ideálne sú vysoké kúpeľňové skrinky, ktoré v priestore pôsobia vskutku elegantne.

Zariaďovanie kúpeľne podľa princípov feng shui je proces tvorivý a zaujímavý. Nechajte sa uniesť a vytvorte z vašej kúpeľne, celého domova i života oázu pokoja a harmónie!

hore